Što je alveotomija i kako se pripremiti za zahvat?

Alveotomija je složeni oralno-kirurški zahvat kojim se uklanja zub kada standardna ekstrakcija nije moguća ili bi bila previše traumatična za pacijenta. Ovaj postupak uključuje rezanje desni, uklanjanje dijela alveolarne kosti i, ako je potrebno, rezanje zuba na dijelove kako bi se olakšalo njegovo vađenje.

Najčešće se alveotomija izvodi u slučaju impaktiranih umnjaka, ankiloziranih zuba, zuba sa zakrivljenim korijenima te u situacijama kada postoji patološka promjena u čeljusti povezana sa zubom. Osim što sprječava bol i infekcije, alveotomija može biti nužna za očuvanje zdravlja susjednih zuba i okolnih struktura.

Danas, zahvaljujući napretku u stomatološkoj kirurgiji i anesteziji, alveotomija je postala siguran i predvidljiv zahvat koji se izvodi s minimalnim rizicima. Međutim, kao i kod svakog kirurškog postupka, važno je razumjeti indikacije, tijek operacije, moguće komplikacije i postoperativnu njegu kako bi pacijent imao uspješan oporavak.

Kada se izvodi alveotomija?

Alveotomija se preporučuje u nizu kliničkih situacija, uključujući sljedeće:

1. Impaktirani umnjaci

Umnjaci su treći kutnjaci koji često nemaju dovoljno prostora za pravilan rast, zbog čega ostaju zarobljeni u kosti (impaktirani) ili samo djelomično izrastu. Takvi zubi mogu uzrokovati:

  • Bol – Zbog pritiska na susjedne zube ili okolno meko tkivo.
  • Upalu desni (perikoronitis) – Kada se djelomično iznikli zub pokrije mekim tkivom, može doći do zadržavanja hrane i bakterija, što uzrokuje infekciju.
  • Stvaranje cista i granuloma – Impaktirani umnjaci mogu dovesti do razvoja patoloških promjena u kosti.
  • Pritisak na susjedne zube – Što može uzrokovati pomicanje zuba i ortodontske probleme.
Alveotomija je zahvat uklanjanja Impaktiranog umnjaka

2. Ankilozirani zubi

Ponekad se zub može spojiti s kosti, zbog čega nije moguće klasično vađenje. Ovakvi zubi su često rezultat traume ili razvoja anomalija tijekom rasta.

3. Zakrivljeni korijeni

Zubi s izrazito zakrivljenim korijenima mogu predstavljati problem kod standardnog vađenja, jer postoji opasnost od frakture zuba ili oštećenja alveolarne kosti.

4. Zubi koji su puknuli ispod razine kosti

Ako je zub puknuo duboko ispod linije desni, potrebno ga je kirurški ukloniti kako bi se spriječile infekcije i bol.

5. Osteoskleroza i hiperostoza

Kod pacijenata s povećanom gustoćom kosti, klasična ekstrakcija može biti otežana, pa je nužno ukloniti dio kosti kako bi se olakšalo vađenje zuba.

6. Patološke promjene u čeljusti

Ako se oko zuba razvije cista, granulom ili neki drugi patološki proces, može biti potrebno kirurško uklanjanje kako bi se izbjegle ozbiljnije komplikacije.

7. Ortodontske indikacije

U nekim slučajevima potrebno je ukloniti zube koji ometaju pravilno poravnanje ostalih zuba u čeljusti.

Dijagnostički postupci prije alveotomije

Da bi se alveotomija mogla pravilno izvesti, važno je provesti temeljitu dijagnostiku:

  • Klinički pregled – Oralni kirurg procjenjuje stanje zuba, desni i okolnog tkiva te određuje je li alveotomija nužna.
  • Radiološka dijagnostika
    • Panoramska snimka (ortopantomogram) – Omogućuje pregled svih zuba, kosti i sinusa.
    • CBCT snimka (konusno snimanje) – Koristi se za precizno planiranje zahvata i analizu odnosa zuba s važnim anatomskim strukturama, poput donjeg alveolarnog živca i maksilarnih sinusa.
  • Laboratorijske pretrage – Ako pacijent ima sistemske bolesti poput dijabetesa ili poremećaja zgrušavanja krvi, mogu biti potrebne dodatne analize.
Panoramska snimka na kojoj se vide impaktirani umnjaci

Zahvat alveotomije

Alveotomija je kirurški zahvat koji zahtijeva pažljivo planiranje i precizno izvođenje. Postupak se obično izvodi u lokalnoj anesteziji, iako u složenijim slučajevima može biti potrebna sedacija ili opća anestezija. Etape postupka uključuju:

  1. Preoperativna procjena: Prije zahvata, oralni kirurg provodi detaljnu procjenu stanja pacijenta, uključujući pregled oralne šupljine, rendgenske snimke (npr. ortopantomogram ili CBCT – konusno-zračna kompjuterizirana tomografija) kako bi se utvrdila točna lokacija i obim zahvata.
  2. Incidija i otvaranje pristupa: Nakon što se postigne lokalna anestezija, oralni kirurg izvodi rez (inciziju) u gingivalnom tkivu kako bi otvorio pristup alveolarnoj kosti. Ovo omogućava kirurgu da vizualizira koštanu strukturu i zahvaćeni zub.
  3. Uklanjanje koštane strukture: Koristeći specijalizirane kirurške instrumente, kirurg uklanja dio alveolarnog koštanog tkiva kako bi otkrio zub i olakšao njegovo uklanjanje. Ova faza zahtijeva visok stupanj preciznosti kako bi se izbjeglo oštećenje okolnih struktura, kao što su susjedni zubi, živci ili sinusi.
  4. Ekstrakcija zuba: Nakon što je zub otkriven, kirurg ga pažljivo uklanja koristeći odgovarajuće instrumente. U slučaju impaktiranih zuba, može biti potrebno dodatno rezanje zuba na dijelove kako bi se olakšalo uklanjanje.
  5. Čišćenje i zatvaranje rane: Nakon uklanjanja zuba, kirurg pažljivo čisti mjesto zahvata kako bi uklonio sve ostatke koštanog tkiva, zubnih fragmenata ili patoloških lezija. Zatim se rana zatvara šavovima kako bi se potaknulo pravilno zacjeljivanje.

Postoperativna njega i oporavak

Nakon alveotomije, pacijenti mogu očekivati određeni stupanj nelagode, otekline i krvarenja, što je normalno nakon kirurškog zahvata. Postoperativna njega uključuje:

  • Kontrola bolova: Bol se može ublažiti analgeticima koji su preporučeni od strane oralnog kirurga. Uobičajeni lijekovi uključuju ibuprofen ili paracetamol, dok se u složenijim slučajevima mogu koristiti jači lijekovi koji se izdaju na recept.
  • Smanjenje otekline: Primjena hladnih obloga na lice može pomoći u smanjenju otekline. Ovo se preporučuje u prvih 24 do 48 sati nakon zahvata.
  • Oralna higijena: Važno je održavati oralnu higijenu, ali treba izbjegavati grubo ispiranje ili četkanje u području zahvata kako bi se spriječilo oštećenje rane. Koristite blage antiseptičke otopine preporučene od strane oralnog kirurga.
  • Prehrana: U prvim danima nakon zahvata preporučuje se mekana hrana i izbjegavanje vrućih, ljutih ili tvrdih namirnica kako bi se smanjio rizik od iritacije rane.
  • Praćenje potencijalnih komplikacija: Ako pacijent primijeti znakove infekcije (npr. jaka bol, groznica, gnoj) ili ako krvarenje ne prestaje, potrebno je odmah kontaktirati oralnog kirurga.

Moguće komplikacije alveotomije

Iako je alveotomija relativno siguran zahvat, postoje određeni rizici i moguće komplikacije, uključujući:

  • Infekcija: Kao i kod svakog kirurškog zahvata, postoji rizik od infekcije. Redovito praćenje i pravilna oralna higijena mogu smanjiti ovaj rizik.
  • Oštećenje okolnih struktura: U rijetkim slučajevima može doći do oštećenja susjednih zuba, živaca (što može uzrokovati privremeno ili trajno umanjenje osjeta) ili sinusa.
  • Alveolitis (suha alveola): Ovo je stanje u kojem se krvni ugrušak u rani ne formira pravilno, što može uzrokovati jaku bol i usporiti zacjeljivanje.
Suha alveola spada u moguće komplikacije alveotomije
Suha alveola jedna je od mogućih komplikacija alveotomije
  • Prekomjerno krvarenje: Iako je blago krvarenje normalno, prekomjerno krvarenje može zahtijevati dodatne medicinske intervencije.
  • Oteklina i hematom: Ovo su uobičajene reakcije tijela na kirurški zahvat.

Cijena alveotomije

U Poliklinici Smile cijena alveotomije kreće od od 139,00 €.


Zaključak

Alveotomija je važan zahvat oralne kirurgije koji se koristi u različitim kliničkim situacijama, od kompliciranih ekstrakcija do pripreme za dentalne implantate. Iako zahvat nosi određene rizike, pravilno planiranje, precizno izvođenje i adekvatna postoperativna njega mogu značajno smanjiti moguće komplikacije i osigurati uspješan ishod. 

Ako vam je preporučena alveotomija, važno je razgovarati s iskusnim i stručnim oralnim kirurgom kako biste razumjeli sve aspekte zahvata i pripremili se za oporavak. Stoga, naručite se za besplatan prvi pregled u Poliklinici Smile i konzultirajte se s našim stručnjacima. 

Sadržaj

Imate pitanja ili želite dogovoriti termin za besplatan pregled? Pošaljite nam poruku.