Udlage za izbjeljivanje zubi jedan su od najčešćih tretmana u estetskoj stomatologiji. To je popularna opcija za mnoge osobe, vjerojatno zbog praktičnosti primjene kod kuće, ili možda iz razloga što je u nekim dentalnim klinikama to najpovoljnija varijanta izbjeljivanja zubi.
Već smo pisali o tome Kako izbijeliti zube sigurno i učinkovito, a u ovom ćemo članku detaljno opisati izbjeljivanje zubi udlagama. Nakon čitanja ovog teksta, vjerojatno ćete steći poprilično dobru ideju je li ova metoda izbjeljivanja pravo rješenje za vas.
Što su udlage za izbjeljivanje zubi?
Zubna udlaga je personalizirana naprava za pojedinačni zubni niz. Može biti izrađena od plastike ili smole, a koristi se za različite vrste stomatoloških tretmana: izbjeljivanje, ortodonciju, parodontologiju ili tretmane desni, dentalnu radiologiju, kirurgiju, zaštitu zubi itd.
U ovom članku posebno se referiramo na udlage za izbjeljivanje zubi. Zubne udlage moraju izraditi laboratorijski stručnjaci, nakon preciznog snimanja pacijentovih zubi (iako postoje i one generičkog oblika). Udlage za izbjeljivanje zubi kombiniraju se s gelom za izbjeljivanje, koji uspijeva posvijetliti boju zubi za nekoliko nijansi i približiti ih bijeloj boji.
Ipak, kažemo “približiti bijeloj” jer prirodna nijansa zubi nikada nije potpuno bijela. Mehanizam djelovanja udlage za izbjeljivanje zubi sličan je drugim metodama izbjeljivanja zubi. Svi tretmani izbjeljivanja temelje se na gelu ili proizvodu za izbjeljivanje koji se nanosi na zube. Taj izbjeljivač prolazi kroz zubnu caklinu (koja je transparentna) i ulazi u dentin, koji je osnovna struktura zuba koja zapravo daje boju zubima.
Međutim, unatoč tome što se svi temelje na primjeni proizvoda za izbjeljivanje, ostale metode izbjeljivanja zubi se razlikuju. Postoje dvije metode koje kombiniraju gel za izbjeljivanje sa snopom koherentne svjetlosti (bilo laser, UV, ili LED). U tim slučajevima svjetlost ima fotoaktivacijsku funkciju koja pojačava učinak gela.
S druge strane, udlage za izbjeljivanje zubi izrađuju se prema točnoj veličini pacijentovih zubi i kombiniraju se s gelom za izbjeljivanje. Budući da gel ostaje fiksiran na zubima, može djelovati satima. Općenito, pacijentu se preporučuje korištenje udlage za izbjeljivanje zubi noću, u trajanju koje je odredio stomatolog. Važno je ne prekoračiti vrijeme korištenja udlage jer može utjecati na caklinu zubi.
Kako funkcionira izbjeljivanje zubi udlagama?
Prvi korak je izrada udlage za izbjeljivanje zubi. Tijekom pregleda u stomatološkoj klinici, uzima se otisak pacijentovih zubi i izrađuje se točan model usta. Na taj model se nanosi plastika, akril ili smola kako bi se izradila udlaga. Proizvod za izbjeljivanje stavit će se u udlagu pri korištenju kod kuće.
U praksi, udlage za izbjeljivanje zubi koriste se na sljedeći način:
- Nosite udlage za izbjeljivanje zubi noću: Stomatolozi obično preporučuju pacijentu korištenje udlage za izbjeljivanje zubi kod kuće noću, iako se tretman nastavlja u stomatološkoj klinici. Trajanje tretmana s udlagom za izbjeljivanje obično je između 15 do 30 dana.
- Nanesite proizvod za izbjeljivanje na udlagu: Komplet s gelom ili proizvodom za izbjeljivanje trebao bi uključivati aplikatore, poput male šprice ili nešto slično. Pomoću ovog aplikatora, pacijent će dodati proizvod na unutarnje stijenke udlage za izbjeljivanje. Važno je nanijeti točno dozu proizvoda za izbjeljivanje koju je preporučio stručnjak. Ako se nanese manje, učinak možda neće biti postignut, a ako se nanese više, postoji rizik od oštećenja cakline zubi i pojave preosjetljivosti zuba.
- Stavite udlagu za izbjeljivanje zubi: Nakon što se nanese proizvod za izbjeljivanje na unutarnje stijenke udlage, treba je postaviti na zube. Udlaga je izrađena prema specifičnom obliku pacijentovih zubi, ali ima nešto prostora za smještaj proizvoda za izbjeljivanje. Naneseni proizvod za izbjeljivanje pomaže udlazi da se točno prilagodi zubima kako ne bi bila neugodna za pacijenta.
- Normalno je osjetiti određenu osjetljivost zubi: Kao što znamo, vanjski sloj zubi, caklina, nije osjetljiv jer nema živčane završetke. Normalna osjetljivost zubi dešava se “unutra”, a cilj je da zubi nisu osjetljivi na površini, već samo u unutrašnjosti.
Neki pacijenti, nakon korištenja udlage za izbjeljivanje zubi, osjete privremenu osjetljivost na površini zubi (na hladnoću, toplinu, itd.). Ovo je potpuno normalno, iako se ne događa svima. Nakon prestanka korištenja udlage, osjetljivost postupno nestaje, a zubi se vraćaju u svoje normalno stanje neosjetljive površine i samo unutarnje osjetljivosti.
Koliko traje izbjeljivanje pomoću udlage?
Tretman s udlagom za izbjeljivanje zubi može varirati, ovisno o klinici koja ga provodi i reakciji kod pacijenta. Vrlo je uobičajeno da tretman s udlagom traje oko dva tjedna (15 dana). Međutim, u slučajevima kada pacijent razvije preosjetljivost zubi koja mu ne odgovara, kako bi se zaštitila caklina, stomatolog može preporučiti pauzu. Na taj način tretman se može produžiti na mjesec dana, ili čak možda i malo duže.
Kada se počinje primjećivati bijeljenje zubi?
Izbjeljivanje zubi udlagama nije jedan od najbržih tretmana, ali je učinkovit. Iako se s drugim metodama izbjeljivanja zubi (npr. fotoaktivacija) učinci mogu početi primjećivati već prvog dana, to nije slučaj s udlagom za izbjeljivanje zubi. Treba uzeti u obzir da je postepeno izbjeljivanje jedna od glavnih prednosti tretmana s udlagom za izbjeljivanje zubi, jer se minimiziraju učinci dentalne osjetljivosti, a caklina je maksimalno zaštićena dok se izbjeljuje dentin.
Zahvaljujući ovoj postojanosti, moguće je smanjiti nekoliko nijansi boje zubi i približiti ih bijeloj boji uz maksimalnu zaštitu zubi. U pitanju je stoga jedna od sigurnijih metoda. Nije bez razloga da je zubna udlaga preporučeni postupak u slučajevima kada je tretman potreban mlađim osobama, poput djece.
5 savjeta za optimalno korištenje udlage za izbjeljivanje zubi:
- Nanesite točnu dozu proizvoda za izbjeljivanje na udlagu. Ako nanesete manje, nećete postići željeni učinak, a ako nanesete više, možete uzrokovati oštećenje cakline.
- U slučaju bilo kakve neočekivane nelagode tijekom korištenja udlage za izbjeljivanje zubi, obratite se stručnjaku kako ne biste ugrozili caklinu zubi. Caklina se ne regenerira. Ako se ošteti, trajno je izgubljena.
- Preferirajte personaliziranu udlagu za izbjeljivanje zubi koja se izrađuje u laboratoriju nakon preciznog snimanja vaših zubi. Izbjegavajte korištenje generičke udlage za izbjeljivanje zubi.
- Prije tretmana izbjeljivanja zubi (uključujući udlagu za izbjeljivanje), potrebno je izliječiti bilo koju oralnu bolest, bilo da se radi o karijesu, frakturama zubi, parodontalnoj bolesti, problemima s caklinom, itd.
- Preporučujemo da ne koristite bilo kakav komercijalno dostupan komplet za izbjeljivanje zubi jer njihova kvaliteta može biti vrlo upitna. U Poliklinici Smile imamo vlastite najmodernije proizvode i komplete za kućno izbjeljivanje zubi koji su iznimno sigurni i učinkoviti. Naručite se na besplatan prvi pregled i konzultacije s našim stručnjacima i saznajte koja metoda izbjeljivanja zubi najviše odgovara vašim potrebama.