Jedna od glavnih stvari kojima se ortodonti bave je zagriz pacijenta. Vjerojatno ste čuli kako vaš ortodont spominje vaš zagriz, no što to zapravo znači? U nastvku ćemo govoriti o svemu što trebate znati o zagrizu, uključujući kako možete postići pravilan zagriz.
Što je pravilan zagriz?
Za početak, definirajmo što je “zagriz”. Pojednostavljeno rečeno, to je način na koji se gornji i donji zubi spajaju. Kada ortodonti spominju “pravilan zagriz”, možda se pitate što to točno znači i kako ti dentalni stručnjaci to definiraju.
Obično će vas ortodont zamoliti da pokažete zube tako da izgledate kao da se smiješite. U tom trenutku, ortodont će obratiti pažnju na način na koji se vaši gornji i donji zubi preklapaju. Ako imate pravilan zagriz, to znači da su vaši gornji zubi malo prebačeni preko donjih zuba. Vrhovi kutnjaka trebali bi odgovarati malim prostorima između suprotnih kutnjaka.
Možete pokušati utvrditi imate li pravilan zagriz gledajući se u ogledalo kako biste vidjeli kako su vaši donji i gornji zubi usklađeni. Oni bi se trebali spajati tako da gornji zubi lagano prekrivaju maksimalno oko polovice donjih zuba.
Evo detaljnijeg opisa pravilnog zagriza, kojeg neki ortodonti također nazivaju “normalnim” ili “zdravim”:
1. Vaš zagriz sprijeda
Prednji pogled je ono što vidite u ogledalu kada istražujete kako su vaši zubi poravnani. Zagriz može biti sljedeći:
- Ako su rubovi gornjih prednjih zuba poravnani s gornjom usnom, vjerojatno imate pravilan zagriz. Gornji luk trebao bi biti malo širi od donjeg luka.
- Ako su vaši gornji zubi dulji od prosjeka, vidjet ćete puno desni kada se nasmijete.
- Ako imate kratke gornje zube, neće se vidjeti dovoljno cakline kada se nasmijete. Možete imati prerano star izgled osmijeha ili vam možda nedostaje nekoliko zuba.
- Zubi su vam preblizu jedan drugome. U tom slučaju, bit će vidljivo oko pola donjih zuba ili čak više kada zatvorite zube.
- Suprotno od toga je kada vaši gornji sjekutići prekrivaju veliki dio donjih zuba. Spomenuli smo da pravilan zagriz pokazuje da gornji zubi prekrivaju najviše polovicu donjih zuba. Imate duboki zagriz ako vaši gornji zubi prekrivaju više od polovice donjih.
- Ako vaši gornji zubi ne preklapaju dovoljno donje, vaš zagriz se naziva “otvoreni zagriz”.
- Previše uzak ili preširok gornji luk uzrokovat će da zubi izgledaju kao da prelaze preko donjih zuba. Ovo stanje je poznato kao križni zagriz, gdje gornji zubi mogu biti ispred ili iza donjih zuba.
Osim samih zuba, trebali biste također provjeriti svoju središnju liniju, odnosno liniju između središnjih sjekutića. Provjerite je li ta linija poravnata s centrom vaše gornje usne. Donja središnja linija trebala bi biti paralelna s gornjom. Središnja linija pokazuje odnos između vaših zuba i lica.
2. Vaš zagriz gledan odozgo
Teško je vidjeti svoje lukove odozgo osim ako ne planirate koristiti kameru za snimanje svojih zubi. Ovaj pogled omogućuje vam da vidite jesu li vaši zubi pravilno poravnati. U idealnom slučaju, vaši zubi trebali bi tvoriti zakrivljenu liniju.
Obratite pozornost na svaki zub i kako se dodiruju. Svi vaši zubi trebaju biti blizu jedan drugome, bez praznina ili prostora, te se ne bi trebali preklapati. Pogledajte u ogledalo i provjerite kako izgledaju vaši donji zubi. Ako je luk gotovo savršenog oblika slova U sa svim zubima koji se dodiruju i nalaze se u pravilnom položaju, vaš zagriz se može smatrati pravilnim. Isto vrijedi i za gornji luk.
3. Vaš zagriz sa strane
Na kraju možete procijeniti svoj zagriz gledajući ga s lijeve ili desne strane, ovisno o tome što vam je ugodnije. Nasmijte se široko i pogledajte kako se vaši zubi dodiruju sa strane. Pravilan zagriz obično ima sljedeće karakteristike:
- Šiljati krajevi ili vrhovi gornjih zuba trebali bi stati između dva donja zuba.
- Stražnji dijelovi gornjih prednjih zuba trebali bi lagano prekrivati prednji dio donjih zuba. Stoga bi vaši gornji zubi trebali biti malo ispred donjih kada je zagriz zatvoren.
- Rubovi gornjih zuba ne bi smjeli biti u izravnom kontaktu s rubovima donjih zuba sprijeda. Ne bi smjeli biti iza donjih sjekutića jer bi u suprotnom imali stanje koje se naziva obrnutim zagrizom.
- Gornji zubi ne bi smjeli biti previše ispred donjih zuba. Ako nema kontakta između gornjih i donjih zuba, to se naziva preduboki zagriz.
Ako primijetite da zadovoljavate neke, ali ne sve karakteristike koje ima pravilan zagriz, možda postoji problem s položajem vaših čeljusti i zuba. Mnogi pacijenti također imaju nepravilnosti u veličini i obliku svojih zuba. Svi ovi problemi mogu se riješiti odgovarajućim ortodontskim tretmanom.
Zašto dolazi do nepravilnog zagriza?
Okluzija je izraz koji stomatolozi koriste za označavanje poravnanja zagriza. Kada zagriz nije pravilno poravnat, to se naziva malokluzija. Postoje različiti razlozi zašto zubi nisu pravilno poravnati, uključujući:
- Biološko naslijeđe ili genetika
- Nejednaka veličina gornje i donje čeljusti
- Abnormalna ili nepodudarna veličina čeljusti i zuba
- Problemi sa zubima, poput zuba koji nisu iznikli ili su impaktirani, te nedostatak ili višak zuba
- Rascjep nepca i druge urođene malformacije koje utječu na zube i desni
- Neprikladnost stomatoloških tretmana, uključujući loše prilagođene aparatiće, reteinere ili krunice
- Ozljeda čeljusti koja rezultira nepravilnim poravnanjem
- Tumori u usnoj šupljini ili čeljusti
- Sisanje palca, guranje jezika ili produljena upotreba duda kod djece
Zašto je pravilan zagriz toliko važan?
Malokluzija se može činiti kao problem koji možete ignorirati. Većina ljudi vjeruje da je ispravljanje zagriza važno samo iz estetskih razloga. No, to nije samo pitanje izgleda. Kada je zagriz nepravilno poravnat, možete imati problema sa žvakanjem. Također, možete razviti određene govorne probleme, posebno šuškanje, kao najčešći problem.
Neke osobe s nepravilnim zagrizom mogu imati poteškoće s disanjem. Teške malokluzije mogu dovesti do abnormalne strukture lica. Mnogi pacijenti s krivim zagrizom pate od bruksizma ili škrgutanja zubima. To se često događa dok spavaju, ali neki škrguću zubima i tijekom dana. Ako se bruksizam ne liječi, može dovesti do drugih problema sa zubima, poput trošenja zuba i čak gubitka zuba.
Također je moguće razviti poremećaj temporomandibularnog zgloba. Ovaj poremećaj uzrokuje jaku bol zbog nepravilnog funkcioniranja zglobova donje čeljusti i mišića povezanih s lubanjom.
S druge strane, kada imate pravilan zagriz, puno je lakše održavati zube čistima. Loš zagriz povećava rizik od karijesa i bolesti desni. Međutim, s idealnom okluzijom možete smanjiti rizik od propadanja zuba. Naravno, trebate redovito prati zube i koristiti zubni konac kako biste postigli zdravu usnu šupljinu. Pravilan zagriz samo smanjuje rizik od karijesa, ali ga ne eliminira.
Velika prednost koju donosi pravilan zagriz povezana je s onim što smo spomenuli o poremećaju temporomandibularnog zgloba. Pomaže smanjiti napetost u čeljusti, što je korisno ako već imate navedeni poremećaj.
Četiri načina kako postići pravilan zagriz
Ortodont će prvo pregledati vaš zagriz i odrediti kojoj klasi pripada. Klase malokluzija definiraju položaj gornje i donje čeljusti u odnosu na to kako se gornji i donji zubi dodiruju. Tri klase su:
- Klasa 1: kada gornji zubi blago prelaze preko donjih zuba
- Klasa 2: kada gornja čeljust i zubi znatno prekrivaju odgovarajuće donje zube, što dovodi do predubokog zagriza
- Klasa 3: kada donja čeljust i zubi znatno prelaze preko gornjih zuba, što dovodi do obrnutog zagriza (ovo stanje se zove mandibularni prognatizam ili progenija)
Klasa 1 smatra se idealnim ili normalnim zagrizom.
Dijagnosticiranje vašeg zagriza uključuje fizički pregled. U nekim slučajevima, potrebni su rendgenski snimci kako bi se dobio detaljniji prikaz usne šupljine, uključujući zube, njihove korijene i čeljusnu kost. Također se može uzeti otisak zuba, kako bi se izradio model vaših zuba.
Nakon što ortodont zaključi da imate nepravilan zagriz, izradit će se plan liječenja posebno za vas. Liječenje će ovisiti o vašem slučaju, ali uobičajeni načini rješavanja malokluzija su:
- Aparatić za zube
- Vađenje zuba
- Popravak zuba
- Operacija
1. Aparatić za zube
Aparatići su najpopularnija metoda za ispravljanje krivog zagriza. Vjerojatno već znate da aparatići služe za ravnanje zuba. Međutim, ispravljanje zuba nije isto što i ispravljanje zagriza. Najčešće, tradicionalni aparatići imaju bravice i žice. Elastike se obično dodaju kasnije tijekom liječenja. Elastike su poput gumenih traka koje rade s aparatićem kako bi postavile gornju i donju čeljust u pravilnu liniju. Postoje i druge vrste prozirnih aparatića, poput Invisalign-a i Clearcorrect-a, koji su u biti izmjenjive udlage za zube.
2. Vađenje zuba
Vađenje zuba često je dobra opcija za one s problemima prenatrpanosti zuba. Nakon toga, pacijent nosi aparatić ili prozirne udlage kako bi se zubi ispravili i zagriz popravio.
Mnogi pacijenti se brinu zbog vađenja zuba, ali to nije strašno iskustvo. Stomatološki stručnjak pažljivo planira postupak, omogućujući točan odabir zuba koji treba ukloniti. Možete imati jedan ili više izvađenih zuba, ovisno o klasi vaše malokluzije. Uklanjanjem zuba stvarate prostor za pravilno pomicanje ostalih zuba. To je učinkovit tretman za ispravljanje središnje linije zagriza i poboljšanje oblika čeljusti ili lica.
3. Popravak zuba
Tretmani za popravak zuba uključuju oblikovanje, bonding i krunice. Oni ne samo da pružaju estetske prednosti, već također pomažu u ispravljanju nepravilnog poravnanja. Ovi postupci preporučuju se samo za blage nepravilnosti. U ovim slučajevima, stomatolog će liječiti istrošene zube pomoću bondinga, obično u stražnjem dijelu usta, kako bi poboljšao poravnanje.
Bonding se može kombinirati s konturiranjem kako bi se promijenio oblik, duljina, pa čak i položaj zuba. Ovi postupci su brzi i manje invazivni, ali nisu prikladni za sve. Ljuskice i krunice također su alternative za liječenje malokluzije. Krunice se obično koriste za popunjavanje praznina pomoću porculanskih ili keramičkih navlaka. Ljuskice se, s druge strane, koriste kod pacijenata s iskrivljenim zubima i blagim nepravilnostima.
Ako imate tešku malokluziju, posebno klasu 3, ovi kozmetički zahvati neće pomoći kod vašeg zagriza.
4. Operacija
Ako je čeljust uzrok vašeg nepravilnog zagriza, možda će biti potrebna operacija poznata kao ortognatska kirurgija. Ovaj postupak provodi se kako bi se preoblikovala čeljust ili promijenila njezina veličina ili duljina. Ortognatska kirurgija uključuje pomicanje gornje čeljusti (maksile) na pravo mjesto, bilo unazad ili naprijed. Također može uključivati proširenje čeljusti kako bi se osiguralo više prostora za zube. Operacija se obično provodi zajedno s drugim tretmanima, poput ortodontske terapije aparatićem za zube.
U većini slučajeva, ortodonti upućuju pacijente oralnim i maksilofacijalnim kirurzima kako bi razgovarali o operaciji. Materijali za učvršćivanje maksile i mandibule su titanijske pločice i vijci. Oni su izdržljivi i gotovo nevidljivi, pa neće utjecati na vaš fizički izgled.
Vaš zagriz može biti u redu, ali možda nije ono što se smatra “idealnim”. Ako imate bilo kakvih zabrinutosti vezanih za vaš zagriz, razgovarajte sa stručnim timom Poliklinike Smile. Naši ljubazni stomatološki stručnjaci objasnit će vam kako određeni ortodontski tretman može pomoći da poboljšate svoj osmijeh i postignete pravilan zagriz.