Fistula na zubnom mesu, također poznata kao oralna fistula, svojevrsni je kanal koji se razvija između dvije regije u ustima. Kanal se spaja s apscesom zuba i iz njega odvodi gnoj.
Apsces je džep gnoja koji nastaje nakon što bakterije inficiraju određeno područje unutar usta, obično u pulpi zuba.
Bakterije prisutne na tom mjestu bujaju, a okolno tkivo postaje meko, stvarajući džep koji se puni gnojem, bakterijama i odumrlim tkivom. Ukoliko se ne identificira, infekcija se dalje širi, uzrokujući još veći apsces.
Simptomi apscesa uključuju visoku temperaturu, zubobolju i kiselkast ili neugodan okus u ustima.
Kako se formira fistula na zubnom mesu i što je uzrokuje?
Fistula zuba se obično javlja kada zubi ili desni s apscesom uzrokuju infekciju. Nakon određenog vremena nakuplja se iscjedak iz infekcije, a sve veći pritisak uzrokuje fistulu koja povezuje apsces s desnima.
Apscesi nastaju na korijenu zuba. Najčešći uzroci apscesa su ozljeda usta ili zuba, loša oralna higijena te prethodni stomatološki rad. Stomatološki tretmani poput endodontske terapije mogu dovesti do apscesa i, na kraju, fistule.
Fistule se također mogu formirati u ustima osobe koja ima kronična suha usta ili ako ima prehranu koja je kontinuirano bogata šećerom. Kongenitalni defekt također može uzrokovati fistulu, iako je rijedak kao uzrok.
Fistula na zubnom mesu je rijetko bolna. Čak i ako osjetite manju bol, ona nije stalna.
Simptomi fistule zuba
Simptomi fistule zuba uključuju:
- Malu kvržicu koja se stvara na desnima (prištić na zubnom mesu)
- Gnoj koji se ispušta u usnu šupljinu, često popraćen neugodnim okusom i mirisom
Možda nećete uvijek moći prepoznati kada se formira zubna fistula. Ipak, simptome apscesa ćete lakše prepoznati:
- Osjetljivost ili bol na mjestu gdje se formira apsces
- Preosjetljivost zuba
- Visoka temperatura
- Povećani limfni čvorovi čeljusti i vrata
- Oteklina
- Jaka pulsirajuća zubobolja
Ako imate poteškoća s disanjem ili gutanjem, morate odmah potražiti liječničku pomoć.
Liječenje fistule na zubnom mesu
Ako liječnik ili stomatolog utvrdi da je prisutna fistula na zubnom mesu, trebat će vam liječnička pomoć. Fistule zuba gotovo nikada ne nestaju bez liječenja. Infekcije se mogu nekontrolirano širiti ako se ne liječe, a u tom slučaju mogu utjecati na čeljusnu kost i druge dijelove usta.
Stomatolog će tijekom pregleda napraviti rendgensku snimku zahvaćenog područja. Nakon toga će također obaviti intraoralnu i ekstraoralnu analizu.
Stomatolog može očistiti džep od infekcije i propisati antibiotike kako bi se uklonile bakterije koje su uzrokovale infekciju. Ovisno o ozbiljnosti fistule zuba, stomatolog može preporučiti endodontsku terapiju (čišćenje korijenskih kanala zuba) ili vađenje zuba.
Endodontska terapija je stomatološki tretman koji uključuje liječenje upaljenog zuba, sprječavanje ponovne infekcije i spašavanje prirodnog zuba. Tijekom ovog tretmana stomatolog uklanja inficirani živac i pulpu u korijenu zuba, dezinficira i čisti unutrašnjost zuba, zatim ispunjava i zatvara zub ispunom.
Stomatolozi izvode ovaj tretman pod lokalnom anestezijom, što minimizira bilo kakvu neposrednu bol. Ali svatko tko se podvrgne liječenju korijenskih kanala zuba treba očekivati oticanje i nelagodu dan ili dva nakon zahvata. Vaš stomatolog također može preporučiti postavljanje zubne krunice (navlake) za očuvanje i zaštitu estetike i funkcije zuba.
Vađenje zuba znači potpuno uklanjanje inficiranog ili oštećenog zuba. Stomatolozi koriste ovaj zahvat kada endodontska terapija ne daje rezultate, a apikotomija nije moguća. Ako imate apsces, stomatolog može prvo propisati antibiotike za saniranje infekcije prije vađenja zuba.
Stomatolog ili oralni kirurg će obaviti zahvat vađenja zuba u lokalnoj anesteziji. Možete biti otečeni i osjećati bol dan ili dva nakon zahvata. Nakon što desni zacijele za nekoliko tjedana, možete razgovarati o mogućnostima zamjene zuba sa svojim stomatologom.
Za manje teške slučajeve dovoljna je jedna kura antibiotika i drenaža gnoja da se riješi fistula na zubnom mesu.
Kada potražiti pomoć?
Najbolje je potražiti pomoć odmah nakon što primijetite da se formira prištić na zubnom mesu. Budući da je rijetkost da fistula nestane sama od sebe, trebate potražiti stručnu pomoć stomatologa. Možda ćete primijetiti druge simptome kao što su groznica, bol i oteklina prije nego što otkrijete prištić.
Ako odmah ne zatražite liječenje, možete razviti komplikacije poput gubitka zuba ili kosti čeljusti. U rijetkim slučajevima, infekcija iz apscesa može prodrijeti u vaš krvotok, uzrokujući sepsu.
Također, odmah potražite liječničku pomoć ako imate poteškoća s gutanjem ili disanjem.
Ako ne možete odmah posjetiti stomatologa, možete poduzeti sljedeće korake za olakšanje problema:
- Ispirite usta i grgljajte mlakom slanom vodom. Voda mora biti mlaka, a ne vruća, jer će pretopla voda samo pogoršati fistulu.
- Uzmite lijekove protiv bolova koji se mogu kupiti bez recepta za pomoć kod groznice i oteklina.
- Stavite hladan oblog na zahvaćeno mjesto nekoliko puta dnevno kako biste ublažili bol i oteklinu.
- Stavite topli oblog kako biste povećali cirkulaciju krvi u tom području, isporučujući hranjive tvari i potičući ozdravljenje.
- Nastavite s redovitom oralnom higijenom.
Čak i ako ste sigurni da bakterije uzrokuju infekciju, nikada nije dobra ideja sami sebi propisivati antibiotike. Uzimajte ih samo ukoliko vam ih prepiše stomatolog ili liječnik.
Prirodno liječenje fistule na zubnom mesu
Iako se oralna fistula ne može riješiti bez profesionalnog liječenja u stomatološkoj ordinaciji, postoje razni pripravci za prirodno liječenje fistule na zubnom mesu, odnosno za ublažavanje osjećaja nelagode i boli uzrokovanih infekcijom.
- Ispiranje usta otopinom sode bikarbone: u pola šalice vode stavite pola žličice soda bikarbone i dodajte malo soli. Izmiješajte sastojke i isperite usta. Otopinu zadržite u ustima što duže možete (do 5 minuta), a nakon toga ispljunite. Ne ponavljate ovaj postupak više od dva puta dnevno.
- Eterično ulje origana: ovo ulje je antioksidans i djeluje antibakterijski. Pomiješajte par kapi eteričnog ulja origana s 30 ml biljnog ulja po vašem izboru. Kapaljkom nakapajte nekoliko kapi na pamučnu vatu. Stavite vaticu na područje fistule i pustite da djeluje nekoliko minuta, a zatim isperite usta. Postupak ponovite dva do tri puta dnevno.
- Čaj od piskavice: U šalicu vruće vode ubacite žličicu mljevenog sjemena od piskavice. Pustite da se čaj u potpunosti ohladi. Pamučnu vaticu umočite u čaj i položite na bolno područje. Postupak ponovite dva to tri puta na dan.
- Eterično ulje klinčića: Ovo ulje ima antibakterijska i protuupalna svojstva, ali ako koristite eterično ulje potrebno ga je razrijediti. Na vatu nakapajte malo razrijeđenog eteričnog ulja klinčića i položite na zahvaćeno područje. Ili u manjoj čaši s vodom pomiješajte par kapi ulja i s njom isperite usta.
- Vodikov peroksid: zamiješajte jednaki omjer vode i 3%-tnog vodikovog peroksida. Otopinu zatim mućkajte u ustima oko jedne minute, potom je ispljunite i isperite usta. Pazite da je ne progutate.
- Češnjak: Zdrobite nekoliko češnja i napravite smjesu koju ćete nanijeti na zaraženo područje. Ostavite par minuta, a zatim isperite usta. Postupak možete ponavljati više puta, prema potrebi.
Prevencija
Budući da su fistule posljedica različitih čimbenika kao što su loša oralna higijena, prehrana bogata šećerom i ozljede, ne postoji lijek ili poseban tretman koji bi ih spriječio. Kako biste smanjili šanse za razvoj fistule zuba, prakticirajte redovitu i kvalitetnu oralnu higijenu, održavajte zdravu prehranu i posjećujte stomatologa najmanje dva puta godišnje.
Oralne fistule možete spriječiti na sljedeći način:
- Perite zube dva puta dnevno, svaki put najmanje dvije minute. Koristite zubni konac jednom dnevno.
- Možete koristiti fluoriranu vodicu za ispiranje usta i pastu za zube.
- Ograničite unos šećera i kisele hrane i povećajte unos voća i povrća. Jedite hranu bogatu kalcijem poput mliječnih proizvoda, zelenog lisnatog povrća i graha.
- Žvačite žvakaće gume bez šećera za povećanje proizvodnje sline i za sprječavanje suhih usta.
- Idite redovito na stomatološke preglede kako biste očuvali i poboljšali svoje oralno zdravlje.
Ako sumnjate da imate fistulu na zubnom mesu, morate se što prije naručiti za pregled kod stomatologa. Ako ste nedavno obavili stomatološki zahvat, trebali biste se osigurati da nije došlo do pojave apscesa. Čak i ako ne osjećate nikakvu bol, ali osjećate prisutnost fistule ili apscesa, potražite liječničku pomoć.