Što je podizanje sinusa i kada je potrebno?

Tijekom posljednjih godina sve se više osoba odlučuje na ugradnju zubnih implantata, radi čega je i podizanje sinusa sve češći zahvat. Ako vam je potrebno podizanje sinusa i imate određene nedoumice ne brinite, u ovom članku vam donosimo odgovore na neka od najčešćih pitanja. 

Što je podizanje sinusa, kada ga trebate, što se događa prije i nakon operacije, kako postupak funkcionira, koji su rizici zahvata i kada biste trebali potražiti medicinsku pomoć nakon operacije, pročitajte u nastavku. Naš je cilj pružiti vam sve potrebne informacije o postupku podizanja sinusa kako biste se mogli osjećati potpuno sigurni dok se pripremate za zahvat.

Što u biti znači podizanje sinusa?

Podizanje sinusa, poznato i kao augmentacija sinusa, kirurški je zahvat koji olakšava ugradnju zubnih implantata. Nekim osobama potrebni su zubni implantati, ali nemaju dovoljno koštane strukture koja je potrebna kao potpora za implantate. Taj nedostatak obično se događa zbog gubitka kosti. 

Podizanje sinusa može pomoći povećanjem količine kosti u gornjoj čeljusti dodavanjem kosti u prostor između kutnjaka i pretkutnjaka. Da bi se napravilo mjesto za kost, membrana sinusa mora se pomaknuti prema gore ili “podignuti,” od čega i dolazi naziv ovog zahvata. Zahvat obično obavlja specijalist dentalne medicine, kao što su oralni i maksilofacijalni kirurg.

Innesto osseo durante la procedura del rialzo del seno mascellare
Dodavanje kosti u prostor dobiven nakon pomicanja membrane sinusa

Kada vam je potrebno podizanje sinusa?

Ako vaš oralni kirurg ne može postaviti zubne implantate jer nemate dovoljno kosti u gornjoj čeljusti ili su vam sinusi preblizu čeljusti, može vam preporučiti podizanje sinusa. Pitate se zašto biste mogli imati manjak kosti u čeljusti? Neki od uzroka gubitka kosti u čeljusti uključuju:

  • Parodontalnu bolest (bolest desni)
  • Gubitak zuba u gornjoj čeljusti
  • Resorpciju kosti nakon dugotrajnog nedostatka zuba

Što se događa prije operacije podizanja sinusa?

Ako vam je potreban zahvat podizanja sinusa, vaš će oralni kirurg prvo odrediti vrstu nadoknade kosti. Tri najčešće metode koje se koriste u operacijama podizanja sinusa su:

  • Autologna kost: kost iz vašeg vlastitog tijela
  • Umjetna kost: umjetno proizvedeni materijali sintetskog ili životinjskog podrijetla
  • Krvna plazma (PRF): nadogradnja kosti moguća je uz pomoć pacijentove vlastite krvne plazme pomoću PRF protokola.

Ako kost dolazi iz vašeg tijela, uzima se iz drugih dijelova usta ili tijela. Zatim ćete trebati napraviti rendgenske snimke. Rendgenske snimke omogućuju oralnom kirurgu da detaljno prouči vašu čeljust i sinuse kako bi točno utvrdio što vam je potrebno.

Postupak zahvata podizanja sinusa

Evo općeg slijeda događaja tijekom operacije podizanja sinusa:

  1. Oralni kirurg reže tkivo desni.
  2. Podiže tkivo, otkrivajući kost ispod.
  3. Oralni kirurg izrezuje mali krug u kosti.
  4. Oralni kirurg podiže dio kosti u šupljinu sinusa i ispunjava rupu koštanim graftom.
  5. Oralni kirurg zatvara rez.
  6. Započinje proces zacjeljivanja.

Otprilike 4 do 12 mjeseci nakon operacije podizanja sinusa, vaš oralni kirurg postavlja zubne implantate. Ovo vrijeme omogućuje novoj kosti da se pravilno spoji s postojećom kosti. Vrijeme između zahvata i postavljanja implantata ovisi o tome koliko je kosti bilo potrebno. Vaš će vas oralni kirurg obavijestiti kada bude moguće postaviti implantate.

Dr. Slovša je vrlo stručan i iskusan u ugradnji All-on-6 implantata
Dr. Slovša, glavni oralni kirurg u Poliklinici Smile ima bogato iskustvo sa zahvatima podizanja sinusa

Oporavak nakon podizanja sinusa

Većina pacijenata osjeća samo laganu nelagodu nakon zahvata podizanja sinusa. Možete imati blago oticanje ili lagano krvarenje iz nosa ili usta tijekom prvih nekoliko dana nakon operacije. Nakon zahvata pokušajte ne ispuhivati nos niti često kihati (znamo da je kihanje teško kontrolirati, stoga pokušajte izbjegavati sve što vas čini dodatno osjetljivim na kihanje). Kihanje i ispuhivanje nosa mogu uzrokovati pomicanje materijala koštanog grafta i opuštanje šavova.

Vaš oralni kirurg može vam preporučiti ili prepisati sljedeće:

  • Sprej za nos na bazi fiziološke otopine za održavanje vlažnosti nosa
  • Lijekove za sprečavanje začepljenja i upale
  • Lijekove protiv bolova
  • Antibiotike
  • Antiseptičku tekućinu za ispiranje usta radi sprječavanja infekcije

Imat ćete kontrolni pregled kod vašeg oralnog kirurga 7 do 10 dana nakon zahvata. Tijekom tog pregleda pregledati će mjesto zahvata i ukloniti sve šavove koji se nisu sami razgradili. U Poliklinici Smile koristimo resorptivne (samorazgrađujuće) kirurške konce, pa uklanjanje šavova uglavnom nije potrebno. U nekim slučajevima pacijenti trebaju doći još nekoliko puta na kontrolu. Nema razloga za zabrinutost; vaš oralni kirurg želi osigurati da se pravilno oporavljate.

Koji su rizici podizanja sinusa?

Kao i kod svake operacije ili zahvata, postoji nekoliko rizika povezanih s operacijom podizanja sinusa. Glavni rizik je probijanje ili pucanje membrane sinusa. Ne brinite, ako se to i dogodi, oralni kirurg će ili zašiti pukotinu ili staviti zakrpu preko nje. Ako je popravak membrane sinusa složeniji, oralni kirurg može prekinuti postupak i dati vam vrijeme za oporavak prije nego što pokuša ponovno.

Infekcija je također rizik, kao i kod svakog kirurškog zahvata. Međutim, infekcije nakon podizanja sinusa su rijetke.

U rijetkim slučajevima postojeća kost se ne integrira s materijalom koštanog grafta, što znači da se područje nadogradnje ne može razviti s ispravnom opskrbom krvlju. Ako se to dogodi, možda ćete morati ponoviti postupak podizanja sinusa.

Postoji i mogućnost akutnog maksilarnog sinusitisa nakon podizanja sinusa, što se očituje kao privremena upala membrana u nosu i sinusima. Ovo stanje otežava drenažu sluzi iz nosa. Istraživanja pokazuju da oprez tijekom zahvata pomaže održati sinuse otvorenima.

Važno je da za zahvat izaberete iskusnog i stručnog oralnog kirurga kako bi se otklonili ili barem maksimalno umanjili rizici i potencijalne komplikacije nakon zahvata.

Cijena za podizanje sinusa

U Poliklinici Smile cijena za podizanje sinusa kreće od 222,00 €. 


Kada se trebate obratiti stručnjaku nakon podizanja sinusa?

Iako je oporavak nakon zahvata podizanja sinusa obično jednostavan, postoje slučajevi kada ćete možda trebati dodatnu podršku. Nakon podizanja sinusa trebali biste kontaktirati svog oralnog kirurga ako:

  • Oteklina ili bol s vremenom raste.
  • Krvarenje traje dulje od 1 do 2 dana ili je žarko crveno i kontinuirano.
  • Materijal koštanog grafta se pomakne nakon kihanja ili ispuhivanja nosa.
  • Imate povišenu temperaturu.

Ako vam predstoji podizanje sinusa, sada znate što možete očekivati tijekom cijelog procesa terapije. Vaš će oralni kirurg snimiti rendgensku snimku vaših usta kako bi utvrdio što je sve potrebno tijekom zahvata. Nakon što se postupak završi, dobit ćete potrebnu podršku za oporavak, uključujući lijekove protiv bolova, antibiotike i/ili tekućinu za ispiranje usta. 

Zapamtite da će biti potrebno neko vrijeme prije nego što vaš oralni kirurg može postaviti implantate. Također ćete ga trebati posjetiti na kontrolnom pregledu tjedan dana nakon podizanja sinusa. Ako primijetite nešto ozbiljno, poput boli, krvarenja ili ako imate temperaturu, odmah kontaktirajte svog kirurga. Ako imate dodatnih pitanja ili se želite naručiti na besplatan pregled i konzultacije s našim specijalistom oralne kirurgije i implantologije, obratite nam se s povjerenjem.

Sadržaj

Imate pitanja ili želite dogovoriti termin za besplatan pregled? Pošaljite nam poruku.