Bonding zuba je estetski stomatološki zahvat koji koristi kompozitni materijal u boji zuba za poboljšanje vašeg osmijeha. Ovaj se postupak koristi za popravak otkrhnuća, zatvaranje praznina ili promjenu oblika i boje zuba. Za razliku od drugih estetskih tretmana, poput porculanskih ljuskica, lijepljenje zuba kompozitnom smolom potpuno je reverzibilno.
Što je bonding zuba?
U pitanju je lijepljenje zuba kompozitnom smolom, koje se izvodi free-hand bonding tehnikom. Radi se o estetskom stomatološkom tretmanu koji se koristi za poboljšanje izgleda vašeg osmijeha. Tijekom postupka, stomatolog nanosi materijal od kompozitne smole u boji zuba na one zube kojima je potrebno korigirati oblik, veličinu ili boju.
Kada se preporučuje free-hand bonding tehnika?
Ova se tehnika koristi za estetska poboljšanja vašeg osmijeha. U postupku se koristi kompozitni materijal od smole u boji zuba za:
- Prikrivanje otkrhnutih dijelova zuba ili pukotina na zubima
- Promjenu boje zuba
- Zatvaranje praznina i prostora između zuba
- Promjenu dužine zuba
- Promijenu oblika zuba
Isti kompozitni materijal koji se koristi za lijepljenje zuba također se koristi u stomatologiji kao:
- Ispune (plombe) za karijese
- Zamjena za stare amalgamske plombe estetski prihvatljivijom i zdravijom alternativom
- Zaštita korijena zuba koji su bili izloženi zbog povlačenja desni
Koliko je česta free-hand bonding tehnika?
Radi se o vrlo uobičajenom zahvatu. Zapravo, to je danas jedan od češće izvođenih zahvata u stomatologiji.
Bonding zuba naspram porculanskih ljuskica: Koja je razlika?
Porculanske ljuskice su keramičke pločice izrađene po mjeri koje prianjaju na prednje površine vaših zuba. Da bi ih postavio, stomatolog obično mora ukloniti dio cakline s vaših prirodnih zuba. Jednom postavljene, porculanske ljuskice više se ne mogu poništiti. Trebat će ih zamijeniti svakih 10 do 20 godina.
S druge strane, bonding zuba neće zahtijevati značajno uklanjanje cakline, a brušenje zuba čak možda neće biti niti potrebno. Kao rezultat toga, u pitanju je potpuno reverzibilan postupak. Vjerojatno ćete trebati popravke svake tri do deset godina.
Vjerojatno ste čuli i izraz “kompozitne ljuskice.” To su ljuskice izrađene od kompozitne smole za pokrivanje cijele površine zuba.
Što prethodi zahvatu?
Prije samog zahvata, vaš će odabrani stomatolog sjesti s vama i razgovarati o estetskim ciljevima postupka. Također će napraviti dentalne rendgenske snimke i pregledati vaše zube i desni kako bi bili sigurni da ispunjavate uvjete za postupak. Ako imate ozbiljan karijes, bolest desni ili druge ozbiljne probleme s oralnim zdravljem, vjerojatno ćete prvo morati liječiti te probleme.
Kako izgleda zahvat?
Tijekom postupka, stomatolog će odraditi sljedeće korake:
- Odabir nijanse boje kompozitne smole: Koristit će vodič za boju kako bi odabrao kompozitni materijal koji odgovara boji vaših prirodnih zuba.
- Priprema zuba: Površina vašeg zuba se ohrapavi i nanese se tekućina za regeneraciju. Ovi koraci pomažu da se vezivni materijal zalijepi za vaš zub.
- Nanošenje kompozitnog materijala: Smolasti materijal (koji je konzistencije guste paste) se nanosi, oblikuje i zaglađuje do željenog oblika.
- Stvrdnjavanje materijala: Zatim se kompozitna smola stvrdnjava posebnim svjetlom za polimerizaciju, koje “veže” materijal na površinu vašeg zuba.
- Poliranje zuba: Na kraju će stomatolog napraviti sve potrebne završne prilagodbe i ispolirati vaš zub do prirodnog sjaja.
Zahvat traje oko 30 do 60 minuta po zubu.
Je li bonding zuba bolan postupak?
Lijepljenje zuba obično nije bolno jer vaš stomatolog neće raditi nigdje blizu živca koji prenosi osjećaj boli unutar vašeg zuba. U većini slučajeva, anestezija nije ni potrebna tijekom free-hand bonding tehnike. Neke osobe mogu iskusiti privremenu osjetljivost nakon postupka. Lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta mogu pomoći u ublažavanju te neugode.
Što se događa nakon zahvata?
Nakon free-hand bonding tehnike, pravilna oralna higijena je bitna kako bi vaši zubi ostali zdravi i svijetli. Četkajte zube najmanje dva puta dnevno mekom četkicom za zube i pastom za zube s fluorom, a jednom dnevno čistite zube koncem. Osim toga, trebali biste redovito posjećivati svog stomatologa radi pregleda i čišćenja, najmanje jednom u šest mjeseci.
Koje su prednosti free-hand bonding tehnike?
Bonding zuba nudi mnoge prednosti u usporedbi s drugim kozmetičkim tretmanima. Evo nekoliko prednosti ovog zahvata:
- Minimalno invazivan postupak: Dok porculanske ljuskice i zubne krunice zahtijevaju značajnu promjenu zuba, bonding zuba obično ne zahtijeva uklanjanje cakline.
- Pristupačan: Bonding zuba jedan je od najjeftinijih estetskih stomatoloških zahvata.
- Svestran: Ovim postupkom može se prikriti širok raspon kozmetičkih nesavršenosti, uključujući otkrhnuća, pukotine, praznine i promjena boje.
- Brz i praktičan: Ostali estetski zahvati, poput ljuskica i krunica, zahtijevaju višekratne posjete ordinaciji. Bonding zuba može se izvršiti u samo jednom posjetu.
Koji su nedostaci?
Iako je kompozitni materijal donekle otporan na mrlje, nije otporan do te mjere kao porculanske restauracije. Još jedan nedostatak je taj što rezultat nije tako dugotrajan kao druge restaurativne opcije, poput ljuskica ili krunica. Također, kompozitni materijali za bonding može se s vremenom odlomiti.
Općenito, ovo je dobro rješenje za male kozmetičke promjene. Ako tražite dramatičniju transformaciju osmijeha, možda su prikladniji drugi tretmani, poput porculanskih ljuskica za zube.
Koje je vrijeme oporavka nakon bondinga zuba?
Ovaj zahvat ne zahtijeva oporavak. Moći ćete nastaviti sa svim normalnim aktivnostima čim napustite stomatološku ordinaciju.
Je li zubima potrebna posebna njega nakon bondinga?
Ne. Jednostavno slijedite dobre prakse oralne higijene. Četkajte zube najmanje dva puta dnevno, čistite zubnim koncem najmanje jednom dnevno i posjetite svog stomatologa radi redovite kontrole i čišćenja.
Budući da se kompozitni materijal može odlomiti, važno je izbjegavati navike poput grickanja noktiju, žvakanja olovaka ili korištenja zuba za otvaranje paketa. Ako primijetite bilo kakve oštre rubove na tretiranom zubu ili ako imate čudan osjećaj u zubu kada zagrizete, nazovite svog stomatologa.
Kolika je trajnost rezultata?
Trajnost ovisi o nekoliko čimbenika, kao što su vaše oralne navike i koliko ste zubi tretirali. Međutim, kompozitni materijal obično traje između 3 do 10 godina prije nego što ga je potrebno popraviti ili zamijeniti.
Je li free-hand bonding tehnika štetna za zube?
Općenito, ovaj postupak ne predstavlja nikakav rizik za vaše oralno zdravlje. Ako imate zdrave zube i desni, onda je savršeno sigurno.
Međutim, ako imate opsežan karijes, bolest desni ili druge ozbiljne probleme koji utječu na vaše oralno zdravlje, možda ćete prije trebati obaviti druge stomatološke tretmane.
Je li bonding zuba reverzibilan zahvat?
Da. Budući da ne zahtijeva uklanjanje cakline, može se poništiti u bilo kojem trenutku.
Kada trebate posjetiti stomatologa?
Ako imate otkrhnuće, pukotine, promjenu boje ili druge probleme s izgledom vaših zuba, zakažite termin kod stomatologa. Možete razgovarati o vašim estetskim ciljevima i osmisliti personalizirani plan tretmana koji odgovara vašim potrebama.
Ako ste nedavno bili na ovom postupku, nazovite stomatologa ako vam se čini da je vaš zagriz “loš”. Ovaj problem može se ispraviti tijekom jednog posjeta ordinaciji.
Poruka iz Polikline Smile
Estetski nedostaci poput otkrhnuća, pukotina, promjena boje ili praznina između zuba mogu narušiti ljepotu vašeg osmijeha i učiniti da se osjećate manje samopouzdano. Free-hand bonding tehnika je jednostavan i učinkovit tretman koji može donijeti ravnotežu i ujednačenost vašem osmijehu. Kako biste saznali je li ovaj tretman prikladan za vas, naručite se na besplatan prvi pregled i konzultacije s našim stručnjacima.